Objednání na rehabilitaci a fyzioterapii

Při zdravotním problému pohybového aparátu obvykle vyhledáme pomoc lékaře. Správný postup je následující:

Objednání

Je možné v pracovní dobu na telefonu nebo kdykoliv přes náš e-mail, viz Kontakty. Preferujeme objednávky e-mailem, je možné, že vám v pracovní době nebudeme schopni zvednout telefon.

Rehabilitace

Souhrnně označuje celý proces následného léčení po úrazu nebo při zhoršení zdravotního stavu. První částí procesu je vyšetření rehabilitačním lékařem, který musí primárně určit příčinu problému, stanovit diagnózu a určit následnou péči (což může, ale nemusí být fyzioterapie).

Pokud vám na rehabilitaci doporučí Váš praktický lékař, měl by vám vystavit Poukaz na vyšetření K. V principu Vás můžeme objednat na rehabilitační vyšetření i bez tohoto poukazu, ale pokud máte možnost si ho u svého praktického lékaře zajistit, udělejte to.

Poukaz K

Fyzioterapie

Už z názvu vyplývá, že fyzioterapie je jistou formou terapie, čili následné péče. To znamená, že pacient byl již vyšetřen, je stanovena diagnóza a byla mu předepsána terapie. Fyzioterapie není prováděná lékařem, ale fyzioterapeutem.

Fyzioterapii může kromě rehabilitačního lékaře předepsat ještě praktický lékař, neurolog, ortoped, chirurg, internista, ORL, popřípadě lékaři jiných specializací. V takovém případě by měl pacient obdržet poukaz fyzioterapeutickou péči Poukaz na vyšetření / ošetření FT. Bez tohoto poukazu jení možné u fyzioterapeuta provést žádnou terapii.

Poukaz FT

Jak rehabilitace, tak fyzioterapie je většinou hrazená zdravotní pojišťovnou. Ovšem záleží na tom, na jaké výkony má daný lékař nebo fyzioterapeut uzavřenou smlouvu a také ne každé zařízení má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Jsou některé výkony, které pojišťovna hradit nemusí, nebo si na ně pacient musí připlácet.